„Kopciuszek” w nowej odsłonie

18.01.2024 22:37
      „Kopciuszek” w nowej odsłonie

18 lutego br. biblioteczny teatrzyk „Jak Się Patrzy” (uczniowie klasy IV i V pod okiem P. Renaty Marczak) przygotował
      i zaprezentował sztukę W. Chotomskiej „Kopciuszek”. Adresatami były dzieci z oddziałów przedszkolnych.
      W aktorów wcielili się :
      Uczniowie z klasy V:
      - Iga Mikołajczyk
      - Maja Kołodziej
      - Zofia Zimoch
      - Dawid Biczysko

oraz uczniowie z klasy IV:
      - Hania Woźnica
      - Wiktoria Skiba
      - Oliwia Wiśniewska
      - Oliwia Trzęsicka

Aktorzy spisali się wspaniale i dostarczyli mnóstwo wrażeń.
      Łącznie sztukę obejrzało 59/79dzieci. Przedstawienia parateatralne wystawiane są cyklicznie i cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony zarówno aktorów jak i widzów.

Klasa IV prezentuje ścieżkę literacką…czyli jak zachęcić do przeczytania książki

08.03.2023 16:43

20.01.2023 uczniowie klasy IV w kreatywny sposób zaprezentowali  książkę Janusza Christy: ”Kajko i kokosz. Szkoła latania” swoim młodszym kolegom i koleżankom z klasy III a mianowicie przygotowali ścieżkę literacką, czyli… jak zachęcić do przeczytania książki.
      Na zajęciach czytelniczych  samodzielnie  opracowali mapy książki i omówili jak sprawnie poruszać się po książce, przygotowali metryczki książek, minilapbooki, zakładki do książki. Pracowali nad cechami  komiksu na przykładzie lektury. Uczniowie klasy III z zainteresowaniem odwiedzali kolejne stacje czytelnicze: Kraina Autora, Czytankowo, Komiksowo, Kraina Bohatera, Zagadkowo, w których grupy uczniów prezentowały własne pomysły i propozycje czytelnicze. Następnie uczniowie rozwiązywali quizy, zagadki na podstawie obejrzanego i wysłuchanego materiału. Nie zabrakło także zabawy integrującej uczniów, czyli …rymowanki czytelniczej.
      Wspólna lekcja czytelnicza wszystkim uczniom bardzo podobała się a jej pomysłodawcą i zarazem organizatorem była bibliotekarka Pani Renata Marczak z uczniami klasy IV.

Lektury inaczej

14.02.2023 21:12
      Lektury inaczej

W okresie przedświątecznym uczniowie klas  IV-VIII SP na zajęciach czytelniczych oraz lekcjach języka polskiego pracowali metodami aktywnymi w oparciu o lektury. Za sprawą wyobraźni powstały pomysłowe, bogate w informacje prace literacko-czytelnicze.
      I tak:

• klasa IV wykonała zapełnione nazwami, rysunkami mapy książki w oparciu o lekturę J. Christy: „Kajko i Kokosz. Szkoła latania”
      • klasa V przygotowała i zaprezentowała ciekawe lapbooki na podstawie książki F. Molnara: „Chłopcy z Placu Broni”
      • klasa V i VI wybrały ciekawą kreatywną technikę pracy, wykonały laporello w oparciu o książki; „Ania z Zielonego Wzgórza”’ L. M. Montgomery oraz F. Molnara; „Chłopcy z Placu Broni”
      • klasy VII i VIII po omówieniu lektur: ”Latarnik” H. Sienkiewicza oraz „Pan Tadeusz” A. Mickiewicza zaprezentowały lapbooki.

Wszystkie zgromadzone prace uczniów można podziwiać na wystawie w holu szkoły.

Drzewko czytelnicze

08.03.2023 18:58
      Drzewko czytelnicze

10.01.2023r. odbyło się podsumowanie aktywności czytelniczej zaproponowanej przez bibliotekę szkolna pod hasłem; „Czytam sobie”. Przez okres 2 miesięcy (listopad, grudzień) czytelnicy z klas I-IV SP zmierzyli się z nie lada zadaniem, a mianowicie co najmniej raz w tygodniu(najlepiej codziennie) czytali fragment dowolnej, ciekawej  książki. Potwierdzeniem swojej aktywności było wykonanie listka lub kwiatka z tytułem książki, którą czytali i przypięcie na klasowym ”drzewku czytelniczym”. Okazało się, że mamy bardzo wielu czytelników, którzy systematycznie sięgają po książkę w wolnym czasie.

Z książką przez pokolenia - ulubiony bohater literacki w mojej Rodzinie

14.02.2023 20:26
      Z książką przez pokolenia - ulubiony bohater literacki w mojej Rodzinie

Pod takim hasłem Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Kaliszu zaprosiła uczniów oraz ich Rodziców, Dziadków do wzięcia udziału w konkursie  plastycznym w ramach III edycji Rodzinnych Potyczek. Zadaniem uczestników było wykonanie plakatu ulubionego bohatera literackiego. Uczniowie naszej szkoły oraz przedszkolaki wykonali bardzo dużo prac plastycznych, co świadczy o dużym zainteresowaniu książką. Niektóre piękne prace uczniowie wspólnie wykonali na zajęciach świetlicowych. Jednakże to tylko jedna uczennica z klasy II Malwina Biczysko z Rodzicami znalazła się wśród laureatów konkursu prezentując plakat z ulubionym bohaterem literackim, czyli Czerwonym Kapturkiem.
      Uczennica wraz z rodzicami odebrała atrakcyjną nagrodę rzeczowa oraz dyplom. Gratulujemy Malwinie oraz dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie w czytelniczą inicjatywę.