•    Kreatywne lapbooki, laporello, mapy książki itd…

      Kreatywne lapbooki, laporello, mapy książki itd…

      17.01.2024 23:42
         Kreatywne lapbooki, laporello, mapy książki itd…

      W październiku i listopadzie uczniowie klas II-III, IV-VIII SP na zajęciach czytelniczych oraz lekcjach języka polskiego pracowali metodami aktywnymi w oparciu o lektury i inne książki. Za sprawą wyobraźni powstały pomysłowe, bogate w informacje prace literacko-czytelnicze.  I tak:

      •  Klasa II wykonała pomysłowe raporty  czytelnicze na podstawie  książki Joanny Papuzińskiej: „Asiunia”
      •  Klasa III po przeczytaniu książki i projekcji filmu R. Pisarskiego „O psie, który jeździł koleją” wykonała kreatywne laporello oraz metryczki książek, małe lapbooki
      •  Klasa IV wykonała zapełnione  nazwami, rysunkami mapy książki i metryczki w oparciu o książkę J. Brzechwy: „Akademia Pana Kleksa”; „Kajko o Kokosz „”J Christy; na podstawie dostępnych książek, min. „Nazywam się…Jan Paweł II uczniowie sporządzili piękne lapbooki i zaprezentowali na akademii z okazji Święta Niepodległości pod hasłem: „Znani Polacy na świecie”
      •  Klasa V po przeczytaniu książki, przygotowała i zaprezentowała ciekawe lapbooki i laporello, mapy książki na podstawie książki H. Sienkiewicza : „W pustyni i w puszczy” oraz ”Chłopcy z Placu Broni”F. Molnara
      •  Klasa VI wybrały ciekawą kreatywną technikę pracy: wykonały lapbooki , mapy książki, metryczki książek oparciu o ksiazke „HobbitJ J.R.R.Tolkiena i zaprezentowała klasie V”
      •   Klasa VII  po omówieniu książki H Sienkiewicza ”Quo vadis” zaprezentowali bardzo bogate w informacje lapbooki i inne

      Oprócz tego, chętni uczniowie po przeczytaniu książek- nowości i innych książek, spontanicznie wykonali; laporello, sporządzili zakładki do książek, metryczki książek, chcąc w ten sposób zachęcić czytelników do wypożyczenia książki i przeczytania.
            Wszystkie zgromadzone prace uczniów można było  podziwiać na wystawie
           w holu szkoły oraz w bibliotece. Akcja czytelnicza trwa cały czas….

    •  Wszystko zaczęło się od……książki, czyli jak rozwijać swoje pasje

      Wszystko zaczęło się od……książki, czyli jak rozwijać swoje pasje

      17.01.2024 23:26
       Wszystko zaczęło się od……książki, czyli jak rozwijać swoje pasje

      Spotkanie z pasjonatek historii, P. Henrykiem Welcem
       24 listopada w bibliotece szkolnej Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Laskach odbyło się spotkanie z historykiem Panem Henrykiem Welcem. Pan Henryk jest wielkim pasjonatem historii średniowiecza. A wszystko zaczęło  się od …książki, którą Pan Henryk otrzymał  jako nagrodę na koniec roku szkolnego w 4 klasie szkoły podstawowej. I tak rozpoczęło się jego zainteresowanie czasami dawnymi. Jego ulubione zajęcie to rekonstruowanie dawnych strojów. Uczestniczy w spotkaniach i turniejach rycerskich oraz bierze udział w maratonach, za co otrzymuje nagrody, medale..Pan Henryk jet także autorem książki historycznej o swojej miejscowości, w ktorej mieszka i pracuje.  Uczniowie klas: IV-VIIII naszej szkoły mogli posłuchać ciekawych opowieści o życiu dawnych ludzi i licznych ciekawostkach historycznych, których nie znajdą w podręcznikach. Spotkanie z Panem Henrykiem Welcem było żywą lekcją historii oraz rozwijaniem zainteresowań  historycznych i oczywiście, czytelniczych.

    • Spotkanie z poetą, lokalnym twórcą, panią Ewą Maciejewską

      Spotkanie z poetą, lokalnym twórcą, panią Ewą Maciejewską

      17.01.2024 23:19
      Spotkanie z poetą, lokalnym twórcą, panią Ewą Maciejewską

      17 listopada w bibliotece szkolnej uczniowie klasy III i IV spotkali się z autorką książek, poetką, członkiem Kępińskiego Koła Literatów, Panią Ewa Walentyną Maciejewską Autorka z pasją opowiedziała o swojej twórczości, prezentowała tomiki wierszy, czytała uczniom na głos najciekawsze z nich. Chętni uczniowie z kl. III również przeczytali wybrane przez siebie wiersze. W trakcie literackiego spotkania mogliśmy zapoznać się z drugą pasją Pani Ewy, a mianowicie malarstwem. Na zakończenie sympatycznego spotkania wszyscy wspólnie pozowali do zdjęcia.

    • Wizyta w Gminnej Bibliotece Publicznej w Trzcinicy

      Wizyta w Gminnej Bibliotece Publicznej w Trzcinicy

      17.01.2024 23:11
      Wizyta w Gminnej Bibliotece Publicznej w Trzcinicy

      13 listopada czytelnicy biblioteki szkolnej oraz członkowie Koła Historycznego z klas IV-VIII SP pod opieką Pani Aliny Gawlik i Pani Renaty Marczak odwiedzili Gminną Bibliotekę Publiczną w Trzcinicy. Z zainteresowaniem obejrzeli wystawę biblioteczną poświęconą rodzinie Ulmów, zwiedzili salę muzealną związaną z przeszłością Ziemi Trzcinickiej; zapoznali się z księgozbiorem bibliotecznym biblioteki oraz elektronicznym katalogowaniem i wypożyczaniem książek on-line.
      Duża część spotkania upłynęła uczniom na wysłuchaniu informacji na temat książki historycznej, której autorem jest Pani Renata Gość, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcinicy. Autorka z pasją opowiadała uczniom o etapach powstawania książki ”Dzieje Trzcinicy”, źródłach historycznych i innych materiałach potrzebnych do napisania książki. Dzieliła się spostrzeżeniami nt innych dostępnych książek o najbliższej okolicy. Pani Renata zaprezentowała także inne książki, których jest autorką. Uczniowie mogli także zadawać pytania autorce. Wspólne zdjęcie było podsumowaniem ciekawego i pożytecznego spotkania spotkania.

    • Postaci z bajek czyli…kto? Oczywiście pomysłowi Czytelnicy

      Postaci z bajek czyli…kto? Oczywiście pomysłowi Czytelnicy

      17.01.2024 23:03
      Postaci z bajek czyli…kto? Oczywiście pomysłowi Czytelnicy


      5 XI obchodzimy, „Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek". Taki dzień odbył się z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego również w naszej szkole. Biblioteka szkolna aktywnie i twórczo włączyła się w obchody ,,Dnia Postaci z Bajek”. Kilka dni wcześniej „szkolną książnicę” odwiedziło wielu Czytelników poszukując i wypożyczając bajki i baśnie. Wynikiem twórczych poszukiwań był festiwal pomysłowych przebrań. Uczennice: Weronika Ptak. Milena Lewandowicz, Nikola Sołtysiak oraz P. Renata Marczak oceniła pomysłowość uczniów i  nagrodziła miłośników książkowych bohaterów klas I-III dyplomami oraz książkami za najpiękniejsze przebranie Oto wyniki:
      Kl. I - Mateusz Gość((Królewicz”)
      Kl. II - Gracjan Domagała(„Ołowiany żołnierzyk”
      Kl. III - Julia Ciura( „Alicja  w krainie Czarów”)

      Pozostali uczestnicy otrzymali słodką niespodziankę
      Serdecznie gratulujemy wszystkim kreatywnych przebrań.