Polityka oraz procedury ochrony dzieci przed krzywdzeniem
Zarzadzenie_polityka_z_zalacznikami(1).pdf
Zarządzenie Nr 10/2023/2024
DYREKTORA ZESPOŁU SZKÓŁ IM. JANA PAWŁA II W LASKACH
z dnia 10 lipca 2024 r.
w sprawie wdrożenia „Polityki ochrony dzieci przed krzywdzeniem”
w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w LaskachNa podstawie Ustawy z 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym (Dz.U. z 2023 r. poz. 1304 ze zm.) – art. 22c, art. 22b, Ustawy z 28 lipca 2023 r.
o zmianie ustawy - Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023 r. poz. 1606) – art. 7 pkt 6Zarządza się, co następuje:
§ 1.
Wdraża się do stosowania „Politykę ochrony dzieci przed krzywdzeniem”, stanowiącą załącznik do niniejszego zarządzenia.
§ 2.
Zobowiązuje się wszystkich pracowników Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Laskach do zapoznania się i stosowania zasad „Polityki ochrony dzieci przed krzywdzeniem”.
§ 3.
Wykonanie zarządzenia powierza się dyrektorowi ZS w Laskach.
§ 4.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 10 lipca 2024 roku.
Załącznik do Zarządzenia Nr 10/2023/2024
„Polityka ochrony dzieci przed krzywdzeniem”
Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Laskach
„Troska o dziecko (...) jest pierwszym i podstawowym sprawdzianem stosunku człowieka do człowieka.” Św. Jan Paweł II
Preambuła
Naczelną zasadą wszystkich działań podejmowanych przez pracowników placówki jest działanie dla dobra dziecka i w jego najlepszym interesie. Pracownik placówki traktuje dziecko z szacunkiem oraz uwzględnia jego potrzeby. Niedopuszczalne jest stosowanie przez pracownika wobec dziecka przemocy w jakiejkolwiek formie. Pracownik placówki, realizując te cele, działa w ramach obowiązującego prawa, przepisów wewnętrznych danej placówki oraz swoich kompetencji.
Rozdział I
Objaśnienie terminów
§ 1.
- Pracownikiem placówki jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenia.
- Dzieckiem jest każda osoba do ukończenia 18. roku życia.
- Opiekunem dziecka jest osoba uprawniona do reprezentacji dziecka, w szczególności jego rodzic lub opiekun prawny. W myśl niniejszego dokumentu opiekunem jest również rodzic zastępczy.
- Zgoda rodzica dziecka oznacza zgodę co najmniej jednego z rodziców dziecka. Jednak
w przypadku braku porozumienia między rodzicami dziecka należy poinformować rodziców o konieczności rozstrzygnięcia sprawy przez sąd rodzinny. - Przez krzywdzenie dziecka należy rozumieć popełnienie czynu zabronionego lub czynu karalnego na szkodę dziecka przez jakąkolwiek osobę, w tym pracownika placówki lub zagrożenie dobra dziecka, w tym jego zaniedbywanie.
- Dane osobowe dziecka to wszelkie informacje umożliwiające identyfikację dziecka.
Rozdział II
Rozpoznawanie i reagowanie na czynniki ryzyka krzywdzenia dzieci
§ 2.
- Pracownicy placówki posiadają wiedzę i w ramach wykonywanych obowiązków zwracają uwagę na czynniki ryzyka i symptomy krzywdzenia dzieci.
- W przypadku zidentyfikowania czynników ryzyka pracownicy placówki podejmują rozmowę z rodzicami, przekazując informacje na temat dostępnej oferty wsparcia
i motywując ich do szukania dla siebie pomocy. - Pracownicy monitorują sytuację i dobrostan dziecka.
- Pracownicy znają i stosują zasady bezpiecznych relacji personel–dziecko i dziecko–dziecko ustalone w placówce. Zasady stanowią: Załącznik Nr 1 i Załącznik Nr 2 do niniejszej Polityki.
Rozdział III
Procedury interwencji w przypadku krzywdzenia dziecka
§ 3.
- W przypadku podjęcia przez pracownika placówki podejrzenia, że dziecko jest krzywdzone, pracownik ma obowiązek sporządzenia notatki służbowej i przekazania uzyskanej informacji (do wyboru) wychowawcy/pedagogowi/ psychologowi/ Dyrektorowi Zespołu Szkół
im. Jana Pawła II w Laskach.
§ 4.
- Pedagog/psycholog (do wyboru) wzywa opiekunów dziecka, którego krzywdzenie podejrzewa oraz informuje ich o podejrzeniu.
- Pedagog/psycholog (do wyboru) powinien sporządzić opis sytuacji szkolnej/przedszkolnej
i rodzinnej dziecka na podstawie rozmów z dzieckiem, nauczycielami, wychowawcą
i rodzicami oraz plan pomocy dziecku. - Plan pomocy dziecku powinien zawierać wskazania dotyczące:
a) podjęcia przez placówkę działań w celu zapewnienia dziecku bezpieczeństwa, w tym zgłoszenie podejrzenia krzywdzenia do odpowiedniej placówki;
b) wsparcia, jakie placówka zaoferuje dziecku;
c) skierowania dziecka do specjalistycznej placówki pomocy dziecku, jeżeli istnieje taka potrzeba.
§ 5.
- W przypadkach bardziej skomplikowanych (dotyczących wykorzystywania seksualnego oraz znęcania się fizycznego i psychicznego o dużym nasileniu) Dyrektor Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Laskach powołuje zespół interwencyjny, w skład którego mogą wejść: pedagog/psycholog, wychowawca dziecka, kierownictwo placówki, inni pracownicy mający wiedzę o krzywdzeniu dziecka lub o dziecku (dalej określani jako: zespół interwencyjny).
- Zespół interwencyjny sporządza plan pomocy dziecku, spełniający wymogi określone w § 4 pkt. 4 Polityki, na podstawie opisu sporządzonego przez pedagoga szkolnego oraz innych, uzyskanych przez członków zespołu, informacji.
- W przypadku, gdy podejrzenie krzywdzenia zgłosili opiekunowie dziecka, powołanie zespołu jest obligatoryjne. Zespół interwencyjny wzywa opiekunów dziecka na spotkanie wyjaśniające, podczas którego może zaproponować opiekunom zdiagnozowanie zgłaszanego podejrzenia w zewnętrznej, bezstronnej instytucji. Ze spotkania sporządza się protokół.
§ 6.
- Plan pomocy dziecku jest przedstawiany przez pedagoga/psychologa opiekunom
z zaleceniem współpracy przy jego realizacji. - Pedagog/psycholog informuje opiekunów o obowiązku placówki zgłoszenia podejrzenia krzywdzenia dziecka do odpowiedniej instytucji (prokuratura/policja lub sąd rodzinny, ośrodek pomocy społecznej bądź przewodniczący zespołu interdyscyplinarnego – procedura „Niebieskiej Karty” – w zależności od zdiagnozowanego typu krzywdzenia i skorelowanej
z nim interwencji). - Po poinformowaniu opiekunów przez pedagoga/psychologa – zgodnie z punktem poprzedzającym Dyrektor Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Laskach składa zawiadomienie o podejrzeniu przestępstwa do prokuratury/policji lub wniosek o wgląd w sytuację rodziny do sądu rejonowego, wydziału rodzinnego i nieletnich, ośrodka pomocy społecznej lub przesyła formularz „Niebieska Karta – A” do przewodniczącego zespołu interdyscyplinarnego.
- Dalszy tok postępowania leży w kompetencjach instytucji wskazanych w punkcie poprzedzającym.
- W przypadku gdy podejrzenie krzywdzenia zgłosili opiekunowie dziecka, a podejrzenie to nie zostało potwierdzone, należy o tym fakcie poinformować opiekunów dziecka na piśmie.
§ 7.
- Z przebiegu interwencji sporządza się protokół interwencji, której wzór stanowi
Załącznik Nr 3 do niniejszej Polityki. Protokół załącza się do akt osobowych dziecka. - Wszyscy pracownicy szkoły/przedszkola i inne osoby, które w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych podjęły informację o krzywdzeniu dziecka lub informacje z tym związane, są zobowiązane do zachowania tych informacji w tajemnicy, wyłączając informacje przekazywane uprawnionym instytucjom w ramach działań interwencyjnych.
Rozdział IIIa
Procedura postępowania w przypadku krzywdzenia małoletniego przez pracownika szkoły lub inną osobę dorosłą.
- W sytuacji podejrzenia krzywdzenia dziecka przez pracownika szkoły Dyrektor podejmuje następujące kroki: - w trybie natychmiastowym odsuwa pracownika od wszelkiego kontaktu z dziećmi (wszystkimi) do czasu wyjaśnienia sprawy,
- przeprowadza z pełnym szacunkiem, szczegółową rozmowę z dzieckiem i innymi osobami mogącymi mieć wiedzę na temat zdarzenia, stara się ustalić przebieg, ale także jaki wpływ mogło ono wywołać na dziecko (psychicznie i fizycznie) - wszystko zostaje spisane na karcie interwencji,
- zostaje przeprowadzona rozmowa z rodzicami dziecka, podczas której zostaje przedstawiony Plan Pomocy dziecku w szkole (obejmuje to pomoc pedagoga oraz psychologa szkolnego)
- zostaje przeprowadzona rozmowa dyscyplinująca z pracownikiem, zostaje przedstawiona Polityka małoletnich oraz skutki i konsekwencje nieprzestrzegania jej
- zostają podjęte działania dyscyplinującego wynikające z Karty Nauczyciela bądź Kodeksu Pracy,
- w sytuacji, gdy podejrzenie jest bardziej skomplikowane (popełnienie przestępstwa wobec dziecka) Dyrektor zawiadamia o możliwości popełnienia przestępstwa i przekazuje je do właściwej instytucji (policja, prokuratura).
- W sytuacji, gdy zgłaszana jest przemoc wobec dziecka ze strony osoby dorosłej nie będącej pracownikiem szkoły, Dyrektor Szkoły podejmuje następujące działania:
- przeprowadza pełną szacunku rozmowę z dzieckiem i innymi osobami, które mogą mieć wiedzę o zdarzeniu (rówieśnicy, nauczyciele, rodzice). Dyrektor wraz z wychowawcą stara się ustalić przebieg zdarzenia oraz, jaki wpływ mogło ono wywrzeć na dziecku (na jego zdrowie psychiczne i fizyczne) - wszystko zostaje spisane na karcie interwencji.
- zostaje opracowany plan pomocy dziecku
- zostaje przeprowadzona rozmowa z rodzicami dziecka, podczas której przedstawia się plan pomocy dziecku,
- wdraża się do realizacji plan pomocy dziecku we współpracy z pedagogiem szkolnym, psychologiem oraz wychowawcą.
- Plan pomocy dziecku definiuje się jako:
- podjęcie działań przez przedszkole/szkołę, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa, w tym zgłoszenie podejrzenia krzywdzenia do odpowiedniej placówki
- formy wsparcia, które oferuje szkoła dziecku
- propozycje skierowania dziecka do specjalistycznej instytucji pomocy dziecku, jeśli zachodzi taka potrzeba.
- Dyrektor Szkoły monitoruje realizację przebiegu planu oraz informuje osoby związane z nim o jego realizacji.
- W przypadku gdy pojawia się podejrzenie, że życie dziecka jest zagrożone bądź grozi mu poważny uszczerbek na zdrowiu należy niezwłocznie poinformować odpowiednie instytucje, dzwoniąc pod numery alarmowe: 112, 997, 998 (policja, pogotowie, straż pożarna). Poinformowania dokonuje osoba, która jako pierwsza otrzymała takowe informacje o zagrożeniu oraz wypełnia kartę interwencji.
- Jeśli zgłoszono krzywdzenie dziecka ze strony Dyrektora Szkoły, wtedy interwencja jest prowadzona przez Pedagoga Szkolnego, bądź osobę zgłaszającą podejrzenie krzywdzenia.
Rozdział IIIb
Procedura postępowania w przypadku krzywdzenia dziecka przez rodzica
- W sytuacji, gdy pracownik szkoły podejrzewa, że dziecko jest krzywdzone przez rodziców, ma on obowiązek sporządzić notatkę oraz przekazać informację do Dyrektora Szkoły.
- W przypadku, gdy to dziecko jest zgłaszającym krzywdę – pracownik, któremu takową informację przekazał, zapewnia dziecko o poufności oraz przeprowadza z nim rozmowę,
z której sporządza notatkę i informuje o tym Dyrektora Szkoły. - Dyrektor Szkoły przeprowadza rozmowę z dzieckiem, bądź prosi o to osobę uprawnioną do tego ( Wychowawcę, Pedagoga, Psychologa). Rozmowa ma na celu ustalić przebieg całego zdarzenia oraz wstępnie określić, jak to zdarzenie fizycznie bądź psychicznie wpłynęło na dziecko. Wszystko zostaje spisane na karcie interwencji.
- Jeżeli to rodzice są podejrzani o stosowanie przemocy wobec dziecka, Dyrektor Szkoły
(bądź osoba do tego wyznaczona) przeprowadza z nimi rozmowę na temat skutków
i konsekwencji oraz o powyższej Polityce małoletnich i obowiązku szkoły do wszczęcia procedury NIEBIESKIEJ KARTY. - W przypadku podejrzenia popełnienia przestępstwa informuje się, iż sprawa zostaje zgłoszona do prokuratury oraz sądu rodzinnego. Informuje się te osoby o możliwościach podjęcia leczenia oraz udziale w programach dla osób, które stosują przemoc wobec dziecka.
- Dyrektor Szkoły bądź osoba do tego wyznaczona sporządza plan pomocy dziecku.
(Plan uwzględnia wniosek do sądu rodzinnego o wgląd w sytuację rodzinną gdy dziecko doświadcza przemocy fizycznej, psychicznej, emocjonalnej czy seksualnej). - W przypadku, gdy podejrzewa się zaniedbanie dziecka i jego potrzeb, Dyrektor informuje odpowiednie instytucje o potrzebie pomocy dziecku (ośrodek pomocy społecznej) oraz ma możliwość wszczęcia procedury NIEBIESKIEJ KARTY.
- W sytuacji, gdy podejrzewa się, że małoletni doświadcza krzywdzenia, które powoduje uszczerbek na zdrowiu, wykorzystanie seksualne bądź jego życie jest zagrożone niezwłocznie zawiadamia odpowiednie służby (policja, pogotowie, straż). Informacja do służb trafia od pracownika, który jako pierwszy dowiedział się o zdarzeniu - spisana zostaje notatka oraz karta interwencji.
- W sytuacji podejrzenia, iż dziecko jest krzywdzone innymi typami przemocy niż zostały wskazane Dyrektor zawiadamia o możliwości popełnienia przestępstwa do odpowiedniej instytucji (policja, prokuratura). Dalsze kroki i postępowania podejmują instytucje, do których został zgłoszony problem.
Rozdział IIIc
Procedura postępowania w przypadku krzywdzenia dziecka przez rówieśników.
- W sytuacji podejrzenia krzywdzenia dziecka przez inne dziecko pracownik szkoły sporządza notatkę i przekazuje informację do Dyrektora Szkoły.
- Dyrektor informuje o zdarzeniu wychowawcę, pedagoga i psychologa szkolnego oraz wyznacza osobę, która przeprowadzi pełną szacunku i zaufania rozmowę z nieletnim.
- Osoba wyznaczona przeprowadza rozmowę z pokrzywdzonym oraz uczniem podejrzanym o krzywdzenie. ( Mogą zostać również wezwani rodzice dziecka i powiadomieni o zdarzeniu oraz zachowaniu dziecka i konsekwencjach, jakie zachowanie za sobą niesie).
- Osoba wyznaczona opracuje plan pomocy dziecku, przedstawia je osobom, które mogą objąć ucznia wsparciem i monitoruje wspólnie z tymi osobami realizację planu.
- W sytuacji podejrzenia, że dziecko doświadcza przemocy ze strony innego dziecka i nie widać poprawy zachowania oraz następuje powtarzalność zachowań (została przeprowadzona rozmowa z osobami wyznaczonymi do tego, odbyła się rozmowa
z rodzicami dziecka itp.) Dyrektor składa wniosek do sądu rodzinnego o wgląd w sytuację rodzinną. - Dyrektor Szkoły bądź osoba do tego wyznaczona wraz z pedagogiem bądź psychologiem szkolnym opracowują plan naprawczy wspólnie z rodzicami dziecka krzywdzącego w celu naprawienia niepożądanych zachowań.
- Z rodzicami dziecka, które zostało skrzywdzone opracowuje się plan pomocy dziecku, można tutaj zastosować odizolowanie dziecka od zagrożenia.
- W trakcie wszystkich rozmów, gdzie dziecko zostaje krzywdzone przez inne dziecko należy się upewnić, że dziecko krzywdzące samo nie jest krzywdzone przez rodziców bądź inne osoby.
- Jeżeli osobą podejrzaną o krzywdzenie jest osoba (dziecko) w wieku 13-17 lat, a jego zachowanie podchodzi pod czyn karalny należy poinformować o tym odpowiednie jednostki (policja, sąd rodzinny).
- Jeżeli dziecko podejrzewane o krzywdzenie ma powyżej 17 lat a jego zachowanie podchodzi pod czyn karalny należy poinformować odpowiednie jednostki (policję, prokuraturę, sąd rodzinny).
Rozdział IV
Zasady ochrony wizerunku dziecka
§ 8.
- Placówka zapewnia najwyższe standardy ochrony danych osobowych dzieci zgodnie
z obowiązującymi przepisami prawa. - Placówka, uznając prawo dziecka do prywatności i ochrony dóbr osobistych, zapewnia ochronę wizerunku dziecka.
§ 9.
- Pracownikowi placówki nie wolno umożliwiać przedstawicielom mediów utrwalania wizerunku dziecka (filmowanie, fotografowanie, nagrywanie głosu dziecka) na terenie placówki bez pisemnej zgody rodzica lub opiekuna prawnego dziecka.
- W celu uzyskania zgody, o której mowa powyżej, pracownik placówki może skontaktować się z opiekunem dziecka i ustalić procedurę uzyskania zgody. Niedopuszczalne jest podanie przedstawicielowi mediów danych kontaktowych do opiekuna dziecka – bez wiedzy i zgody tego opiekuna.
- Jeżeli wizerunek dziecka stanowi jedynie szczegół całości, takiej jak: zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza, zgoda rodzica lub opiekuna prawnego na utrwalanie wizerunku dziecka nie jest wymagana.
§ 10.
- Upublicznienie przez pracownika placówki wizerunku dziecka utrwalonego w jakiejkolwiek formie (fotografia, nagranie audio-wideo) wymaga pisemnej zgody rodzica lub opiekuna prawnego dziecka. Dobrą praktyką jest również pozyskiwanie zgód samych dzieci.
- Pisemna zgoda, o której mowa w ust. 1, powinna zawierać informację, gdzie będzie umieszczony zarejestrowany wizerunek i w jakim kontekście będzie wykorzystywany.
Rozdział V
Zasady dostępu dzieci do internetu
§ 11.
- Placówka, zapewniając dzieciom dostęp do internetu, jest zobowiązana podejmować działania zabezpieczające dzieci przed dostępem do treści, które mogą stanowić zagrożenie dla ich prawidłowego rozwoju; w szczególności należy zainstalować i aktualizować oprogramowanie zabezpieczające. Zasady bezpiecznego korzystania z internetu i mediów elektronicznych stanowią Załącznik Nr 4 do niniejszej Polityki.
- Na terenie placówki dostęp dziecka do internetu możliwy jest:
a) pod nadzorem pracownika szkoły/ przedszkola na zajęciach komputerowych;
b) bez nadzoru nauczyciela – na przeznaczonych do tego komputerach, znajdujących się na terenie placówki (dostęp swobodny);
c) za pomocą sieci wifi placówki, po podaniu hasła. - W przypadku dostępu realizowanego pod nadzorem pracownika placówki, pracownik placówki ma obowiązek informowania dzieci o zasadach bezpiecznego korzystania
z internetu. Pracownik placówki czuwa także nad bezpieczeństwem korzystania z internetu przez dzieci podczas lekcji. - W miarę możliwości osoba odpowiedzialna za internet przeprowadza z dziećmi cykliczne szkolenia dotyczące bezpiecznego korzystania z internetu.
- Placówka zapewnia stały dostęp do materiałów edukacyjnych, dotyczących bezpiecznego korzystania z internetu, przy komputerach, z których możliwy jest dostęp swobodny.
§ 12.
- Osoba odpowiedzialna za internet zapewnia, aby sieć internetowa organizacji placówki była zabezpieczona przed niebezpiecznymi treściami, instalując i aktualizując odpowiednie, nowoczesne oprogramowanie.
- Wymienione w pkt. 1 niniejszego paragrafu oprogramowanie jest aktualizowane przez wyznaczonego pracownika w miarę potrzeb, przynajmniej raz w miesiącu.
- Wyznaczony pracownik organizacji przynajmniej raz w miesiącu sprawdza, czy na komputerach ze swobodnym dostępem, podłączonych do internetu nie znajdują się niebezpieczne treści. W przypadku znalezienia niebezpiecznych treści, wyznaczony pracownik stara się ustalić, kto korzystał z komputera w czasie ich wprowadzenia.
- Informację o dziecku, które korzystało z komputera w czasie wprowadzenia niebezpiecznych treści, wyznaczony pracownik przekazuje kierownictwu placówki, które aranżuje dla dziecka rozmowę z psychologiem lub pedagogiem.
- Pedagog/psycholog przeprowadza z dzieckiem, o którym mowa w punktach poprzedzających, rozmowę na temat bezpieczeństwa w internecie.
- Jeżeli w wyniku przeprowadzonej rozmowy pedagog/psycholog uzyska informację, że dziecko jest krzywdzone, podejmuje działania opisane w rozdziale III niniejszej Polityki.
Rozdział VI
Monitoring stosowania Polityki
§ 13.
- Dyrektor Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Laskach wyznacza pedagogów szkolnego
i specjalnego jako osoby odpowiedzialne za Politykę ochrony dzieci w placówce. - Osoby, o której mowa w punkcie poprzedzającym, jest odpowiedzialna za monitorowanie realizacji Polityki, za reagowanie na sygnały naruszenia Polityki i prowadzenie rejestru zgłoszeń oraz za proponowanie zmian w Polityce.
- Osoby, o której mowa w pkt. 1 niniejszego paragrafu, przeprowadzają wśród pracowników placówki, raz na 12 miesięcy, ankietę monitorującą poziom realizacji Polityki. Wzór ankiety stanowi Załącznik Nr 5 do niniejszej Polityki.
- W ankiecie pracownicy placówki mogą proponować zmiany Polityki oraz wskazywać naruszenia Polityki w placówce.
- Osoby, o których mowa w pkt. 1 niniejszego paragrafu, dokonują opracowania wypełnionych przez pracowników placówki ankiet. Sporządzają na tej podstawie raport
z monitoringu, który następnie przekazują Dyrektorowi Zespołu Szkół im. Jana Pawła II
w Laskach. - Dyrektor Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Laskach wprowadza do Polityki niezbędne zmiany i ogłasza pracownikom placówki, dzieciom i ich rodzicom/opiekunom nowe brzmienie Polityki.
Rozdział VII
Zasady i sposób udostępniania rodzicom albo opiekunom prawnym lub faktycznym standardów ochrony małoletnich do zaznajomienia się z nimi i ich stosowania
§ 14
- Dokumentacja składająca się na standardy ochrony małoletnich jest dostępna na stronie internetowej placówki.
- Na życzenie rodziców / opiekunów prawnych standardy ochrony małoletnich są udostępniane w formie papierowej.
§ 15
- Obowiązkiem rodziców / opiekunów prawnych jest zaznajomienie się ze standardami
i wynikającymi z nich zasadami ochrony małoletnich przed krzywdzeniem.
Rozdział VIII
Zasady określające zakres kompetencji osoby odpowiedzialnej za przygotowanie personelu placówki do stosowania standardów ochrony małoletnich, zasady przygotowania personelu do ich stosowania oraz sposoby dokumentowania tej czynności
§ 16
- Przed nawiązaniem z osobą stosunku pracy lub przed dopuszczeniem osoby do innej działalności związanej z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem małoletnich lub z opieką nad nimi dyrektor ZS w Laskach uzyskuje informacje, czy dane tej osoby są zamieszczone w Rejestrze z dostępem ograniczonym lub w Rejestrze osób, w stosunku do których Państwowa Komisja do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 wydała postanowienie o wpisie w Rejestrze.
- Przez inną działalność związaną z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem małoletnich należy rozumieć w szczególności wykonywanie czynności związane z organizacją wypoczynku małoletnich, wykonywaniem umów cywilnoprawnych związanych
z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem małoletnich lub z opieką nad nimi.
§ 17
- Osobą odpowiedzialną za przygotowanie personelu placówki do stosowania standardów ochrony małoletnich jest dyrektor placówki.
- Osoba, o której mowa w ust. 1, zapoznaje pracowników ze standardami ochrony małoletnich oraz odbiera od każdego zatrudnionego pracownika oświadczenie o zapoznaniu się ze standardami ochrony małoletnich obowiązującymi w placówce.
- Pracownicy nowo zatrudnieni w placówce są zapoznawani ze standardami w pierwszym tygodniu pracy i w tym czasie jest od nich odbierane oświadczenie, o którym mowa
w ust. 2.
- Dyrektor ZS w Laskach podczas rekrutacji pracowników ocenia przygotowanie kandydata do pracy z dziećmi małoletnimi.
Rozdział IX
Sposób dokumentowania i zasady przechowywania ujawnionych lub zgłoszonych incydentów lub zdarzeń zagrażających dobru małoletniego.
§ 18
- Tworzy się wewnętrzny rejestr ujawnionych lub zgłoszonych incydentów lub zdarzeń zagrażających dobru małoletniego. Wzór rejestru stanowi Załącznik Nr 6 do niniejszej Polityki.
- Rejestr, o którym mowa w ust. 1 przechowywany jest w siedzibie Zespołu Szkół
im. Jana Pawła II w Laskach w szafie zamykanej na klucz. - Dyrektor ZS w Laskach wyznacza osobę odpowiedzialną za prowadzenie i uzupełnianie rejestru, o którym mowa w ust.1.
Przepisy końcowe
§ 19.
- Polityka wchodzi w życie z dniem jej ogłoszenia.
- Ogłoszenie następuje w sposób dostępny dla pracowników placówki, dzieci i ich opiekunów, w szczególności poprzez wywieszenie w miejscu ogłoszeń dla pracowników lub poprzez przesłanie jej tekstu drogą elektroniczną (np. poprzez dziennik elektroniczny Librus) oraz poprzez zamieszczenie na stronie internetowej i wywieszenie w widocznym miejscu
w siedzibie, również w wersji skróconej, przeznaczonej dla dzieci.
Załącznik Nr 1
Zasady zapewniające bezpieczne relacje między małoletnim a personelem placówki,
a w szczególności zachowania niedozwolone wobec małoletnich.- Procedura wprowadzana jest w celu wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na placówce wynikającego z Ustawy o ochronie dzieci.
- Określa szczególne środki ochrony małoletnich, których stosowanie służyć ma zapewnieniu ochrony dobra i słusznych interesów dzieci w związku z funkcjonowaniem placówki i jej pracowników.
- Pracownicy zobowiązani są:
- traktować każde dziecko z należytym szacunkiem, szanując jego godność, dobra osobiste
i potrzeby, - doceniać i szanować wkład dzieci w podejmowane działania oraz aktywnie je angażować
i traktować równo bez względu na ich płeć, orientację seksualną, sprawność/niepełnosprawność, status społeczny, etniczny, kulturowy, religijny
i światopogląd.
- Wobec dzieci niedopuszczalne jest stosowanie przemocy w jakiejkolwiek formie.
- Pracownicy podejmują swoje działania w ramach obowiązującego prawa, przepisów wewnętrznych Zespołu Szkól im. Jana Pawła II w Laskach oraz swoich kompetencji
z zachowaniem najwyższej możliwej staranności, przy uwzględnieniu swojego doświadczenia zawodowego.
- Zasady opisane w niniejszej procedurze obowiązują wszystkich pracowników, bez względu na formę prawną wiążącą te osoby z placówką.
- Znajomość i zaakceptowanie zasad określonych w niniejszej procedurze pracownicy potwierdzają złożeniem pisemnego oświadczenia.
- W komunikacji z dziećmi zabronione jest:
- zawstydzanie, upokarzanie, lekceważenie i obrażanie dzieci,
- pracownikom nie wolno krzyczeć na dzieci, za wyjątkiem sytuacji kiedy podniesiony ton głosu wynika z sytuacji, w której zagrożone jest bezpieczeństwo dzieci,
- ujawnianie jakichkolwiek informacji wrażliwych dotyczących dziecka wobec osób nieuprawnionych, w tym wobec innych dzieci, zakaz ten obejmuje także wizerunek dziecka, informacje o jego sytuacji rodzinnej, ekonomicznej, medycznej, opiekuńczej
i prawnej, światopoglądowej czy religijnej, - zachowywanie się w obecności dzieci w sposób niestosowny, bądź dwuznaczny lub
w sposób, który może obiektywnie zostać uznany za taki, obejmuje to
w szczególności używanie wobec dzieci, w ich obecności wulgarnych słów, gestów, żartów, czynienie obraźliwych uwag, nawiązywanie w wypowiedziach do aktywności bądź atrakcyjności seksualnej oraz wykorzystywanie wobec dziecka relacji władzy lub przewagi fizycznej (zastraszanie, przymuszanie, groźby).
- Pracownicy zobowiązani są w komunikacji z dziećmi:
- zachowywać cierpliwość i należyty im szacunek,
- słuchać uważnie dzieci i udzielać im odpowiedzi adekwatnych do ich wieku, rozwoju
i zaistniałej sytuacji, - podejmując decyzje dotyczące dziecka, informować je o tym i starać się brać pod uwagę jego oczekiwania,
- szanować prawo dziecka do prywatności, a jeśli konieczne jest odstąpienie od zasady poufności, w związku z koniecznością ochrony dziecka, wyjaśniając dziecku zaistniałą sytuację i powody działania,
- zapewnić dzieci, że jeśli czują się niekomfortowo w jakiejś sytuacji (np. wobec konkretnego zachowania, czy słów wypowiedzianych) mogą o tym powiedzieć dowolnemu pracownikowi lub wyznaczonej osobie i mogą oczekiwać odpowiedniej reakcji i/lub pomocy.
- Zabrania się pracownikom:
- faworyzowania dzieci,
- nawiązywania z dzieckiem jakichkolwiek relacji romantycznych lub seksualnych, jak również składania mu propozycji o nieodpowiednim, bądź mogącym być dwuznacznie zrozumianym przez dziecko, charakterze, obejmuje to także formułowanie komentarzy
o charakterze seksualnym, stosowania żartów, używania gestów, o takim seksualnym podtekście, - udostępniania dzieciom treści erotycznych i pornograficznych, bez względu na ich formę,
- zatajania informacji na temat możliwości występowania relacji, które charakteryzują się
w szczególności zjawiskiem polegającym na zauroczeniu dzieckiem przez pracownika, bądź pracownikiem przez dziecko, wszelkie takie sygnały muszą być przekazywane do dyrektora w sposób gwarantujący poszanowanie godności osób zaangażowanych w sytuację, - utrwalanie wizerunku dziecka (filmowania, nagrywania głosu, fotografowania, prowadzenia transmisji na żywo) dla potrzeb prywatnych dotyczy to także umożliwienia osobom trzecim utrwalania wizerunku dzieci, jeśli dyrekcja nie została
o tym poinformowana, i nie zostały spełnione odpowiednie przesłanki warunkujące dopuszczalność takiego utrwalania wizerunku dziecka. Zapis ten nie ma zastosowania do utrwalania materiałów z wydarzeń i uroczystości otwartych, chyba, że dyrektor zadecyduje inaczej, - proponowania dzieciom alkoholu, wyrobów tytoniowych, nielegalnych substancji, zabrania się również używania ich w obecności dzieci,
- przyjmowania pieniędzy, innych rzeczy od dziecka, od rodziców/opiekunów dziecka, za wyjątkiem sytuacji, kiedy zbiórka pieniędzy, określonych rzeczy, prowadzona jest
w związku z określonym wydarzeniem w placówce, - wchodzenia w relacje jakiejkolwiek zależności wobec dziecka lub rodziców/opiekunów dziecka, jak również zachowywania się w sposób mogący sugerować innym istnienie takiej relacji zależności,
- przyjmowania korzyści majątkowych lub niemajątkowych, w szczególności pieniędzy, podarunków od dziecka, od rodziców/opiekunów dziecka, nie dotyczy to drobnych okazjonalnych podarunków, których wręczenie związane jest
z wydarzeniami organizowanymi w Placówce np. kwiatów, prezentów składkowych czy drobnych upominków,
- Wszystkie ryzykowne sytuacje, które obejmują zauroczenie dzieckiem przez pracownika lub pracownikiem przez dziecko, muszą być zgłaszane do dyrektora.
- Świadek zdarzenia powinien zareagować stanowczo, z wyczuciem, z zachowaniem godności osobistej stron zdarzenia.
- Każde wykorzystywanie siły fizycznej wobec dziecka jest niedopuszczalne.
- Istnieją jednak sytuacje, w których fizyczny kontakt z dzieckiem może być stosowny
i spełnia zasady bezpiecznego kontaktu w szczególności może mieć to miejsce kiedy:
- kontakt jest odpowiedzią na potrzeby dziecka w danym momencie,
- uwzględnia wiek dziecka, etap rozwojowy, płeć, kontekst kulturowy i sytuacyjny.
- Nie można jednak wyznaczyć uniwersalnej zasady każdego ww. kontaktu fizycznego, ponieważ zachowanie odpowiednie wobec jednego dziecka może być nieodpowiednie wobec innego.
- Wyjątek stanowi, gdy użycie siły jest podyktowane ochroną życia, zdrowia dziecka
i innych osób (rówieśnicy, pracownicy) lub dobra prawnie chronionego. - Każdorazowo należy kierować się swoim profesjonalnym osądem, z jednoczesnym wsłuchaniem się w potrzeby dziecka (obserwacja reakcji dziecka, zapytanie o zgodę na kontakt fizyczny np. przytulenie) z zachowaniem, świadomości, że nawet przy dobrych intencjach taki kontakt może być błędnie zinterpretowany przez dziecko lub osoby trzecie.
- Zabrania się pracownikom :
- bicia, szturchania, popychania oraz w jakikolwiek sposób naruszania nietykalności fizycznej dziecka,
- dotykania dziecka w sposób, który może być uznany za nieprzyzwoity lub niestosowny,
- niejawnego bądź ukrywanego kontaktu fizycznego z dzieckiem,
- Pracownik będący świadkiem jakiegokolwiek z wyżej opisanych zdarzeń lub sytuacji ze strony innych dorosłych lub dzieci, zobowiązany jest poinformować o tym osobę odpowiedzialną
i postąpić zgodnie z obowiązującą procedurą interwencji. - Pracownicy muszą pozostawać w gotowości do wyjaśnienia określonych postępowań lub sytuacji, w których uczestniczyli, a które powodują powstanie uzasadnionego podejrzenia, iż naruszają zasady określone niniejszą Procedurą.
- Należy zachować szczególną ostrożność wobec dzieci, które doświadczyły różnych form nadużycia i krzywdzenia, w tym seksualnego, fizycznego bądź zaniedbania. Takie doświadczenia mogą czasem sprawić, że dziecko będzie dążyć do nawiązania niestosownych bądź nieadekwatnych fizycznych kontaktów z dorosłymi. W takich sytuacjach pracownicy zobowiązani są podjąć stanowczo interwencję i pomóc dziecku zrozumieć znaczenie osobistych granic.
- W sytuacjach wymagających podjęcia czynności pielęgnacyjnych i higienicznych wobec dziecka, należy unikać innego niż niezbędny kontaktu fizycznego z dzieckiem.
- W trakcie zajęć z wychowania fizycznego dopuszczalny kontakt fizyczny jest tylko
w sytuacji, kiedy wymagany jest on do prawidłowego i bezpiecznego wykonywania ćwiczeń. Kontakt taki nie może obejmować miejsc intymnych i być wykonywany przy sprzeciwie dziecka. - Co do zasady kontakty pracowników z dziećmi powinny odbywać się wyłącznie
w godzinach pracy i dotyczyć celów edukacyjnych lub wychowawczych. - Zakazane jest zapraszać dzieci do miejsca zamieszkania pracownika oraz spotykanie się z nimi poza godzinami pracy.
- Jeśli zachodzi taka konieczność, właściwą formą komunikacji z dziećmi i ich rodzicami lub opiekunami poza godzinami pracy są kanały służbowe.
- W przypadku wykorzystywania prywatnych kanałów komunikacji musi odbywać się to za wiedzą rodziców i dyrektora, zalecane jest, aby takie kontakty miały formę grup, a nie indywidualne.
- Jeśli zachodzi konieczność spotkania z dziećmi poza godzinami pracy, należy poinformować
o tym dyrekcję, a rodzice/opiekunowie prawni dzieci muszą wyrazić zgodę na taki kontakt. - Utrzymywanie relacji towarzyskich lub rodzinnych (jeśli dzieci i rodzice/opiekunowie dzieci są osobami bliskimi wobec pracownika) wymaga zachowania poufności wszystkich informacji dotyczących innych dzieci, ich rodziców oraz opiekunów.
Załącznik Nr 2
Wymogi dotyczące bezpiecznych relacji między małoletnimi, a w szczególności zachowania niedozwolone. Zasada szacunku i godności.
- Naczelną zasadą jest działanie z szacunkiem, uwzględniające godność i potrzeby wszystkich małoletnich w celu zapewnienia im bezpiecznego środowiska, w którym dzieci mogą rozwijać się bezpiecznie i zdrowo.
- Uczniowie powinni czuć się w środowisku klasowym/szkolnym dobrze
i bezpiecznie, aby nic im nie przeszkadzało w wypełnianiu przydzielonych zadań
i obowiązków. - Uczniowie powinni akceptować odmienność i indywidualność każdego i uszanować inne zainteresowania oraz mieć poczucie obowiązku spieszenia z pomocą tym, którzy sobie radzą gorzej niż oni sami.
- Dobrostan emocjonalny i psychiczny uczniów oparty jest na ciepłej i otwartej komunikacji, autentycznym zainteresowaniu uczniami, budowaniu zaufania, zapewnianiu odpowiedniego wsparcia emocjonalnego, rozpoznawaniu potencjału wszystkich uczniów, skupianiu się na budowaniu w uczniach zdolności do autonomii i odkrycia samych siebie. Bezpieczne, pełne szacunku i ciepłe wzajemne relacje prowadzą do zwiększonego zaangażowania uczniów
w naukę, poczucia bezpieczeństwa w szkole oraz zmniejszenia uczucia lęku i stresu szkolnego. - Bezwarunkowo zakazane jest stosowanie przemocy wobec innych w jakiejkolwiek formie.
- Zachowania niedozwolone. Uczniowie/wychowankowie powinni powstrzymywać się od:
- Używania przemocy wobec innych małoletnich.
- Znęcania się nad uczniami i słabszymi.
- Używania języka wulgarnego i obraźliwego.
- Zawstydzania i upokarzania innych.
- Zabronione jest wzajemne zawstydzanie, upokarzanie, lekceważenie ,obrażanie, krzyczenie na innych, wyzywanie i zastraszanie.
- Uczniowie/wychowankowie zobowiązani są do szanowania prawa innych do prywatności oraz mienia.
- Zakazane jest:
- Zachowywanie się w sposób niestosowny wobec innych uczniów, wychowanków, dzieci.
- Używanie wulgarnych słów, gestów i żartów.
- Czynienie obraźliwych uwag.
- Nawiązywanie w wypowiedziach do aktywności bądź atrakcyjności seksualnej.
- Wykorzystywanie przewagi fizycznej wobec innych (zastraszanie, przymuszanie, groźby)
- Ochrona wizerunku - Zakazane jest utrwalanie wizerunku innych uczniów, wychowanków (filmowanie, nagrywanie głosu, fotografowanie) bez ich zgody, szczególnie w sytuacjach mogących ich zawstydzić czy obrazić.
- Zakaz propagowania substancji szkodliwych - Uczniom, wychowankom zakazane jest: proponowanie kolegom alkoholu, wyrobów tytoniowych, czy nielegalnych substancji oraz używanie tych substancji w obecności innych uczniów, wychowanków.
- Słowniczek pojęć nie(przydatnych):
- Relacje oparte na przemocy fizycznej lub emocjonalnej: To rodzaj relacji,
w których jeden małoletni wykorzystuje siłę fizyczną lub emocjonalną, aby kontrolować lub szkodzić drugiemu. Może to obejmować bicie, poniżanie, zastraszanie lub izolowanie drugiej osoby. - Relacje toksyczne i manipulacyjne: W takich relacjach jeden małoletni może manipulować drugim, wykorzystując go dla własnych korzyści lub kontrolując go emocjonalnie. Manipulacja, kłamstwa, szantaż emocjonalny i wykorzystywanie są częstymi cechami takich relacji.
- Niewłaściwe relacje seksualne: Nieodpowiednie relacje seksualne między małoletnimi mogą być szkodliwe i niebezpieczne. Mogą obejmować nacisk na seks, wykorzystywanie seksualne, czy też udział w niezgodnych z wiekiem lub prawem działaniach seksualnych.
- Relacje uzależnienia od substancji: Małoletni mogą być zaangażowani
w relacje, w których wspólnie nadużywają substancji psychoaktywnych, takich jak alkohol, narkotyki czy używki. To może prowadzić do uzależnień
i szkodliwego wpływu na ich zdrowie i rozwój. - Cyberprzemoc i cyberprzyjaźnie toksyczne: W dobie internetu małoletni mogą być zaangażowani w toksyczne relacje online, gdzie są nękani, zastraszani lub wyśmiewani przez inne osoby. Cyberprzemoc może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia psychicznego i emocjonalnego młodych ludzi.
- Relacje wykorzystywania przez rówieśników: Niektórzy małoletni mogą być
w relacjach, w których inni wykorzystują ich dla własnych korzyści, na przykład poprzez wymuszanie pieniędzy, towarzyszenie w nielegalnych działaniach lub groźby.
Załącznik Nr 3
Protokół interwencji w przypadku zastosowania procedur podejrzenia krzywdzenia lub krzywdzenia małoletniego
- Data i miejsce sporządzenia dokumentu
- Małoletni, wobec którego zachodzi podejrzenie krzywdzenia lub krzywdzenie
- Osoba stwierdzająca wystąpienie podejrzenia krzywdzenia lub krzywdzenie małoletniego
- Data podejrzenia krzywdzenia lub krzywdzenia małoletniego, miejsce
- Osoba/osoby podejrzane
o krzywdzenie lub krzywdzące małoletniego
- Opis rodzaju krzywdzenia lub podejrzenia krzywdzenia małoletniego
- Osoby i instytucje, które zostały powiadomione, w tym formy interwencji m.in.: powiadomienie pomocy społecznej, policji, sądu rodzinnego, uruchomienie procedury Niebieskie Karty)
- Data i opis udzielonej pomocy, formy otoczenia opieką małoletniego bezpośrednio po stwierdzeniu lub podejrzeniu incydentu, w tym we współpracy z koordynatorem, wychowawcą
i nauczycielami specjalistami (psychologiem, pedagogiem, pedagogiem specjalnym wg potrzeb małoletniego), informacje o ewentualnym powiadomieniu pogotowia, policji, stwierdzeniu konieczności badania lekarskiego
- Informacja ze spotkania
z rodzicami
- Zaplanowana pomoc psychologiczno-pedagogiczna (małoletniemu, jego rodzicom, innym uczniom – jeżeli byli np. świadkami incydentu) zespołu nauczycieli i specjalistów pracujących z uczniem, w tym we współpracy z instytucjami zewnętrznymi, informacja
o zgodnie rodziców na udzielanie ww. formy pomocy małoletniemu. Działania w przypadku braku współpracy ze strony rodziców
- Informacje na temat efektów podjętych interwencji, w tym we współpracy z instytucjami zewnętrznymi oraz pomocy udzielonej uczniowi przez jednostkę (dokumentację pomocy psychologiczno-pedagogicznej, w tym efektywność jej udzielania należy przechowywać w indywidualnej teczce ucznia)
- Imiona i nazwiska oraz czytelne podpisy osób sporządzających protokół
Załącznik Nr 4
Procedura bezpiecznego korzystania z Internetu, urządzeń elektronicznych
i reagowania w przypadku stwierdzenia lub podejrzenia cyberprzemocy1. W szkole prowadzone są działania, w tym warsztaty i szkolenia, w zakresie profilaktyki oraz umiejętności bezpiecznego korzystania z Internetu.
2. Małoletni korzystają z urządzeń elektronicznych na terenie szkoły pod opieką i nadzorem oraz za zgodą nauczycieli.
3. Szczegółowe zasady korzystania z urządzeń elektronicznych, w tym telefonów komórkowych, zawarte są w statucie szkoły – o czym każdy małoletni i rodzic zostaje poinformowany przez wychowawcę na początku roku szkolnego.
4. W przypadku stwierdzenia lub powzięcia informacji o występującej cyberprzemocy, pracownicy niezwłocznie reagują:- zgłaszając problem koordynatorowi, rodzicom, po ocenie sytuacji przez koordynatora i dyrektora, jeżeli zachodzi potrzeba powiadamiają organy zewnętrzne (policję, sąd rodzinny),
- sporządzając protokół interwencji,
- tworząc zespół nauczycieli i specjalistów udzielający pomocy psychologiczno- pedagogicznej pokrzywdzonemu małoletniemu (a także małoletniemu będącym sprawcą) we współpracy z rodzicami ww. małoletnich oraz instytucjami zewnętrznymi (wg potrzeb),
- w przypadku braku współpracy ze strony rodziców małoletniego podejrzanego lub będącego odpowiedzialnym za cyberprzemoc, koordynator i dyrektor, po dokonaniu oceny sytuacji i poinformowaniu rodziców, jeżeli zachodzi taka konieczność, powiadamiają właściwe instytucje i organy (pomoc społeczną, policję, sąd rodzinny),
- podejmując działania profilaktyczne uwzględniające pojawiające się problemy związane m.in. z funkcjonowaniem uczniów w sieci Internet, cyberprzemocą we współpracy z instytucjami zewnętrznymi, w tym poradnią psychologiczno-pedagogiczną.
Załącznik Nr 5
Monitorowanie i weryfikowanie procedur ochrony małoletnich
badanie ankietowe
Zaznacz właściwą odpowiedź:
- Czy znasz procedury ochrony małoletnich przed krzywdzeniem?
Tak Nie wszystkie Nie
- Czy stosowałeś procedury ochrony małoletnich przed krzywdzeniem?
Tak Nie
- W przypadku stosowania procedur, zaznacz, czy były skuteczne:
Tak Nie wszystkie Nie
- Czy byłeś świadkiem lub miałeś informacje dotyczące podejrzenia krzywdzenia lub krzywdzenia małoletnich?
Tak Nie
- W przypadku zaznaczenia odpowiedzi twierdzącej, zaznacz, czy podjąłeś interwencję:
Tak Nie
Jak przebiegała interwencja? ………………………………………………………..…………………………………...
- Jakie jeszcze obszary powinny zostać uwzględnione w procedurach?
……….………………………………………………..........................………………..
- Inne spostrzeżenia, uwagi dotyczące procedur …………………………………………………………………………………………….........