Będą NOWOŚCI KSIĄŻKOWE w bibliotece

18.01.2024 22:34
      Będą NOWOŚCI KSIĄŻKOWE w bibliotece

Miło nam poinformować wszystkich Czytelników Biblioteki Szkolnej, iż w ramach Priorytetu 3 „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa w Polsce 2.0 na lata 2021-2025” nasza szkoła (po uprzednim złożeniu wniosku) znalazła się wśród 236 szkół i bibliotek pedagogicznych województwa wielkopolskiego, które otrzymały wsparcie finansowe.  Dotacja zostanie przeznaczona na zakup NOWOŚCI KSIĄŻKOWYCH oraz organizację spotkań autorskich.

Spotkanie miłośników poezji

24.05.2023 00:35
      Spotkanie miłośników poezji

więcej zdjęć

W miesiącu marcu obchodzimy Dzień Poezji (21 marca) oraz Międzynarodowy Dzień Pisarzy (2 marca). Z tej okazji biblioteka szkolna oraz klasa VI zaprosiły na spotkanie autorskie lokalnego twórcę, poetkę Panią Krystynę Plutę. Pani Krystyna jest absolwentką naszej szkoły i mieszkanką Gminy Trzcinica oraz dwukrotną laureatką konkursu poetyckiego na wiersz organizowanego przez GBP w Trzcinicy o „Laur Złotej Trzciny”. Autorka tomiku wierszy: „Przebudzenie” prezentowała swoją twórczość, czytała wiersze jeszcze niepublikowane, dzieliła się swoimi refleksjami na temat poezji. Licznie zgromadzeni miłośnicy poezji, uczniowie klas IV-VIII mieli możliwość przedstawienia własnych interpretacji recytując wiersze poetki lub czytali na głos wybrane utwory, zadawali pytania. Klasa VI  prowadziła wywiad z P. Krystyną, dzięki czemu mogliśmy dowiedzieć się wielu ciekawych informacji z życia szkolnego poetki, jej warsztatu pisarskiego oraz zaczerpnąć inspirację do własnego… małego pisania.  Okazało się, że  uczniowie często sięgają w wolnym czasie po tomiki poezji. Spotkanie z poezją upłynęło w  sympatycznej, literackiej atmosferze.

Gminny Konkurs Recytatorski i Plastyczny „Wiersze Małgorzaty Strzałkowskiej”

18.01.2024 22:36
      Gminny Konkurs Recytatorski „Wiersze Małgorzaty Strzałkowskiej” oraz
      towarzyszący mu Gminny Konkurs Plastyczny
      „Ilustracje do wierszy Małgorzaty Strzałkowskiej dla klas I-III SP”

więcej zdjęć

Konkurs odbył  się w 17 marca br. w ZS w Trzcinicy.  Biblioteka szkolna prezentuje i pomaga w wyborze wierszy  na konkurs uczniom i rodzicom. Uczniowie chętnie skorzystali z bibliotecznych zbiorów. Co roku do recytacji i przygotowania ilustracji wybierane są wiersze innego polskiego autora piszącego dla dzieci. Jest to konkurs organizowany cyklicznie i świetnie promuje książkę, czytelnictwo oraz bibliotekę. W tym roku w komisji konkursowej oceniającej popisy w recytacji uczniów była m. in. P. Renata Marczak - nauczyciel bibliotekarz w ZS w Laskach. W Konkursie Recytatorskim z naszej szkoły wzięło udział 9 uczniów. Wiersze M. Strzałkowskiej są tematycznie bliskie dzieciom, napisane z humorem i zawierają morał. Słuchanie tych utworów w wykonaniu naszych młodszych uczniów to była prawdziwa przyjemność.  Wszyscy byli perfekcyjnie przygotowani, recytując dali z siebie wszystko.  Komisja miała spory kłopot - ostateczne wyniki przedstawiają się następująco:
      Klasa l
      lll miejsce : Oliwier Mega
      Klasa ll
      l miejsce: Jakub Dusza
      Ill miejsce: Julia Ciura
      Klasa lll
      I miejsce: Lena Pawlik
      II miejsce: Lena Powroźnik
      Ill miejsce: Jakub Dumin

W Konkursie Plastycznym laureatami zostali:
      I miejsce:
      Anna Diachenko, Lena Grabska, Bartosz Reclik, Oliwier Mega.
      Oliwier Wojciechowski, Antoni Jokiel, Bartosz Nasiadek, Artem Fedin.
      Adam Jeż, Stanisław Stanisławek, Julia Ciura.
      Wyróżnienie:
      Aurelia Stężały

Projekt „Aktywna Biblioteka” organizowany przez Publiczną Bibliotekę Pedagogiczną w Kaliszu

18.01.2024 22:35
      Projekt „Aktywna Biblioteka” organizowany przez Publiczną Bibliotekę Pedagogiczną Książnicę Pedagogiczną im. Alfonsa Parczewskiego w Kaliszu

„Książkowa talia kart”- konkurs czytelniczo - plastyczny na kartę literacką
      Ogłoszono i rozpowszechniono konkurs wśród uczniów jako promocja czytelnictwa poprzez informacje na plakatach, w klasach, wśród rodziców.
      W klasach: IV, VI, VII i VIII przeprowadzono ćwiczeniowo na lekcjach bibliotecznych zadanie polegające na przygotowaniu karty literackiej na podstawie lektur szkolnych: „Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa” C.S Lewisa, „Ania z Zielonego Wzgórza” L. Maud Montgomery, „Mały Książę” A.de S. Exupery, „Quo Vadis” H. Sienkiewicza (Łącznie prace wykonało 48 uczniów /62, czyli 77,41% ogółu uczniów).

"Bookcrossing, czyli drugie życie książki. Uwalniamy domowe biblioteczki”

18.01.2024 22:36
      "Bookcrossing, czyli drugie życie książki. Uwalniamy domowe biblioteczki”

Wiosenna akcja czytelnicza (cały marzec):” Bookcrossing, czyli drugie życie książki. Uwalniamy domowe biblioteczki.”
      W aktywności czytelniczej wzięło udział łącznie 27 uczniów/138, którzy zostawili swoje książki dla innych i dzielili się z innymi radością czytania. Jest to akcja cykliczna. W tym roku odbyła się 3 edycja, która ma już swoich stałych zwolenników i  nowych przybywa.